MOVEMBER – prevenciou proti rakovine prostaty

02.11.2020
Muži neodkladajte návštevu urológa.

Spojením slov noVEMBER a anglického slova MOustache, (angl. preklad fúzy) vznikol jedinečný názov celosvetovej kampane. MOVEMBER už od roku 2003 upozorňuje na dôležitosť prevencie pred vznikom rakoviny prostaty, mužskej žľazy veľkosti orecha, ktorá leží na dne močového mechúra.

Rakovina prostaty je druhým najčastejším onkologickým ochorením u mužov na celom svete. U nás s touto diagnózou žije približne 9000 mužov. Toto nádorové ochorenie môže byť dedičné.  V počiatočných štádiách rakoviny prostaty sa často neprejavujú žiadne príznaky ochorenia. Preto je návšteva urológa tak životne dôležitá. Príznaky, ktoré bývajú častým prejavom ochorenia súvisia s tým, že nádor tlačí na močovú trubicu. To sa prejavuje napríklad častým alebo sťaženým močením, či naliehavým nutkaním na močenie.

Nárok na preventívnu urologickú prehliadku majú muži bez genetického rizika od svojich 50 rokov a v prípade vyššieho rizika, teda výskytu rakoviny u prvostupňového príbuzného už od 40. roku života.

Preto vás milí naši otcovia, manželia, synovia, partneri, známi a kamaráti prosíme, zahoďte ostych a choďte na preventívnu prehliadku k urológovi.