Darovanie krvných doštičiek

Nachádzate sa tu

 

KTO MÖŽE DAROVAŤ?  

Zdraví jedinci  (ktorí neprekonali infekčnú žltačku, nemajú závažné ochorenie srdca, pľúc, pečene, obličiek, cukrovku, poruchy zrážania krvi a iné), vo veku 18-50 rokov, s telesnou hmotnosťou minimálne 50 kg, rodinní príslušníci pacientov ale aj ostatní.

 

VSTUPNÉ VYŠETRENIE PRVODARCU

Prvý odber krvných doštičiek  sa nevykoná v deň vstupného vyšetrenia, až po jeho zhodnotení.

 

TERMÍN vstupného kontrolného vyšetrenia je potrebné si vopred TELEFONICKY dohodnúť na č. 02/59 378 765, 162.

Prípadne sa objednajte e-mailom: lubica.malovcova@nou.sk; sawkat.choudhury@nou.sk (kontrolné krvné testy nalačno, röntgen pľúc a EKG).

pondelok - piatok 8:00 - 10:00

 

 

Pred vstupným vyšetrením je potrebné sa najprv zaregistrovať v NOÚ.

                                        

Registrácia: Pavilón radiačnej onkológie             Vstupné dvere do pavilónu radiačnej onkológie

(budova vpravo od vrátnice)                                

 

Po registrácii  je potrebné sa presunúť na Oddelenie laboratórnej hematológie a transfúziológie. Na tomto oddelení vyplníte dotazník.

Vchod pre darcov je zvonku za hlavnou budovou NOÚ (tu je mapka, príp. poradí pani informátorka na recepcii v hlavnej budove).

Vchod pre darcov zvonku za hlavnou budovou NOÚ

 

PRÍPRAVA NA ODBER KRVNÝCH DOSŤIČIEK

Deň pred odberom sa odporúča ľahká strava, ráno vypiť aspoň 0,5 l nealkoholických nápojov a zjesť ľahké raňajky (pečivo, med, ovocie, zeleninu), nejesť mliečne výrobky, údeniny a podobne. Neodporúčame prísť po fyzickej alebo psychickej záťaži. Nie je vhodné darovať krvné doštičky počas menštruácie, resp. tesne pred ňou alebo po nej.

 

TERMÍN odberu krvných doštičiek je potrebné si vopred TELEFONICKY dohodnúť na č. 02/59 378 765, 162.

pondelok - piatok 8:00 - 10:00

 

SAMOTNÝ ODBER KRVNÝCH DOŠTIČIEK

Odber na krvinkovom separátore trvá 60 – 90 minút, doštičky sa začnú obnovovať ihneď, do 72 hodín sú späť. Darovať doštičky môžete až 12 x ročne. Odber je prispôsobený tak, aby darca mal po odbere dostatočný počet doštičiek. V prípade potreby darovania doštičiek budete pravidelne kontaktovaní.

Pri darovaní krvných doštičiek sa darca nemôže nakaziť. Pri odbere sa používa výlučne jednorazový materiál.

 

PO ODBERE KRVNÝCH DOŠTIČIEK

Odporúčame nahradiť stratu tekutín a občerstviť sa. Neodporúčame zvýšenú fyzickú alebo psychickú námahu nasledujúcich 12 hodín. Odporúčame zvýšenú opatrnosť pri riadení motorového vozidla, rozhodne neodporúčame viesť motorové vozidlo bezprostredne po odbere krvi.

 

 

TERMÍNY vstupného kontrolného vyšetrenia ako aj odber krvných doštičiek je potrebné si vopred TELEFONICKY dohodnúť na č. 02/593 78 765, 162.

Viac informácií o procese darovania krvných doštičiek nájdete na stránke https://www.100statocnych.sk/ ako aj v letáčiku NOÚ.