Vzdelanie a rakovina semenníkov: Dôležité zistenia docenta Michala Chovanca z Národného onkologického ústavu

06.08.2024
Prečo je dôležité, aby mladí muži dbali na svoje vzdelanie a zdravie? 

Doc. MUDr. Michal Chovanec, PhD. z Oddelenia klinickej onkológie D v našom rozhovore odhaľuje, ako vzdelanie ovplyvňuje včasnosť diagnostiky rakoviny semenníkov a aké rizikové faktory sú spojené s týmto ochorením. Prečítajte si, aké kroky môžu zachrániť životy a prečo genetika zohráva kľúčovú úlohu už od narodenia.

Prečo ste sa rozhodli skúmať, ako vzdelanie ovplyvňuje včasnosť diagnostiky u pacientov s rakovinou semenníkov?
Na našom oddelení sa dlhodobo venujeme liečbe a výskumu nádorov semenníkov zo zárodočných buniek. Vytvárame databázu pacientov, ktorá obsahuje údaje o ich chorobe, veku a vzdelaní. Naším cieľom bolo získať z tejto databázy čo najviac kvalitných informácií, ktoré nám pomôžu zlepšiť a prispôsobiť liečbu. Zároveň sa snažíme nájsť jednoduché spôsoby, ako ovplyvniť, kedy pacient príde na vyšetrenie, a ktorú populáciu oslovovať s preventívnymi kampaňami, aby sme ich naučili rozpoznať varovné signály, ako napríklad hrčku na semenníku.

Vaša štúdia zjavne ukázala, že na Slovensku sú to najmä mladí muži so základným a stredoškolským vzdelaním.
Áno, štúdia, ktorú sme tento rok prezentovali na svetovej konferencii Americkej spoločnosti klinickej onkológie v Chicagu, ukázala, že pacienti s nižším vzdelaním prichádzajú diagnostikovaní neskôr a v pokročilejšom štádiu ochorenia. Analyzovala údaje od 232 pacientov liečených medzi rokmi 1984 a 2023. Zistili sme, že muži so základným alebo stredoškolským vzdelaním sú častejšie diagnostikovaní s metastatickým ochorením v porovnaní s vysokoškolsky vzdelanými pacientmi. Riziko pokročilejšieho štádia ochorenia je u pacientov bez vysokoškolského vzdelania až 4,6-krát vyššie.

Čím to je? Ako si to vysvetľujete?
Vzdelanie nám pomáha byť viac uvedomelí voči svojmu zdraviu. Učí nás rozpoznať varovné príznaky, neignorovať ich a vyhľadať lekársku pomoc skôr. Menej vzdelaná populácia môže tieto symptómy podceňovať alebo nepoznať.

Nevstupuje do toho aj dostupnosť zdravotnej starostlivosti? To, že vysokoškolsky vzdelaní ľudia žijú najmä vo veľkých mestách, kde sa rýchlejšie dostanú k lekárovi?
Jednoznačne. Dostupnosť zdravotnej starostlivosti má veľký vplyv. Na Slovensku máme s dostupnosťou špecialistov veľký problém.

Čo by ste poradili ľuďom, ktorí majú príznaky a nevedia sa dostať do onkologického centra, pretože sa nemôžu rýchlo objednať k urológovi?
Aby nečakali. Ak majú príznaky, nech hľadajú pomoc kdekoľvek, aj mimo svojho okresu, a nevzdávajú sa, kým nenájdu odbornú pomoc, napríklad v Národnom onkologickom ústave.

Koľko odborníkov, ktorí sa špecializujú na nádory semenníkov máme na Slovensku?
Na Slovensku pôsobí okolo 200 onkológov, každý z nich je schopný posúdiť závažnosť stavu pacienta. Špecializovanú starostlivosť poskytujeme v Národnom onkologickom ústave a v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave. Hlavné príznaky však dokáže posúdiť ktorýkoľvek urológ, alebo pediater. 

V akom štádiu nášho života sa rozhoduje o tom, či budeme alebo nebudeme mať rakovinu semenníkov? 
Kódovanie do génov, kedy choroba vznikne, sa začína ešte vo vnútromaternicovom vývine.

Už chlapci v maternici, ktorí sa ešte životným štýlom nijako nepričinili o ochorenie, majú v sebe poškodený gén a dostanú rakovinu bez ohľadu na to, čo v živote urobia?
Nie je jasné, nakoľko je možné životným štýlom v detstve a v puberte ovplyvniť vznik rakoviny semenníkov, ktorá je v bunkách semenníkov nakódovaná už počas vnútromaternicového vývinu. Možno to vieme ovplyvniť rôznymi spôsobmi, o ktorých zatiaľ nevieme, ale predispozícia vzniká už počas vývinu v maternici.

Takže táto rakovina je geneticky podmienená?
Je trochu iná ako ostatné, ktoré sa vyvíjajú neskôr v živote v dôsledku porúch génov alebo vonkajších vplyvov ako fajčenie, radiačné žiarenie, chemikálie. Vieme, že na riziko vzniku vplýva množstvo ženských pohlavných hormónov u tehotnej matky. Fascinujúce je, že aj vplyv pesticídov, ktorým bol vystavený starý otec, môže zvýšiť riziko rakoviny semenníkov. Ide o formu dedičnosti, ktorá dokáže preskakovať generácie.

Takže ak mám starého otca, ktorý pracoval na poli a používal pesticídy a k tomu mamu, ktorá má vyššiu hladinu estrogénov práve, keď ma nosí v bruchu, mám vyššie riziko?  
Je to možné. Vytvára to určitý predpoklad. Tento typ nádorov sa objavuje od štrnástich rokov, najčastejšie však u pacientov v dvadsiatke a tridsiatke, a riziko klesá s vekom. Čas prejavenia sa choroby súvisí s hormonálnymi zmenami, ktoré podmieňujú pohlavné dozrievanie. 

Bez ohľadu na to, z akej rodiny pochádzam je zrejme dobré, keď poznám aspoň zopár príznakov rakoviny semenníkov a dostanem sa k vám ešte bez metastáz. Ktoré sú tie hlavné? 
Asi najznámejší je hrčka na semenníku, ale môže to byť aj zväčšený, bolestivý semenník, bolesť chrbta, či kašeľ. Tieto príznaky môžu byť spôsobené aj inými, menej závažnými stavmi. Ak si všimnete niektorý z týchto príznakov, je dôležité čo najskôr navštíviť lekára na vyšetrenie a vylúčenie rakoviny semenníkov.

Ďakujem za rozhovor, príznakom a samovyšetreniu sa budeme venovať v ďalšom článku, ktorý publikujeme čoskoro! 

Štúdia doc. MUDr. Michala Chovanca, PhD. a kolegov z Národného onkologického ústavu 

Hlavné zistenia:
•    Pacienti so základným alebo stredoškolským vzdelaním sú častejšie diagnostikovaní s metastatickým ochorením v porovnaní s tými, ktorí majú vysokoškolské vzdelanie.
•    Riziko vyššieho štádia ochorenia je u pacientov bez vysokoškolského vzdelania 4,6-krát vyššie.

Detaily štúdie:
•    Analyzované boli údaje od 232 pacientov s GCT (1984-2023) z Národného onkologického ústavu.
•    20 % malo štádium I ochorenia, zatiaľ čo 80 % bolo liečených na metastatické ochorenie.

Záver: Táto štúdia zdôrazňuje dôležitosť zvyšovania povedomia o včasnej diagnostike rakoviny semenníkov na školách, aby sa zmiernili vzdelanostné rozdiely.