Predstavujeme vám nominovanú TOP sestru Martinu Švenkovú

29.05.2024
Jej prirodzená empatia sprevádza našich pacientov počas náročnej liečby na Oddelení ambulantnej chemoterapie.

Martina Švenková, nominácia NOÚ na ocenenie v 1. ročníku ankety: TOP SESTRY na Slovensku 2024, v kategórii: Internistické odbory (anketu organizujú Zdravotnícke noviny a časopis Sestra)

Mám rada ľudí. Moja intuícia mi vždy napovie už z prvej vety, nenápadnej mimiky, čo pacient práve potrebuje, keď mu podávam chemoterapiu. Niekedy stačí letmý dotyk ruky, nežný pohľad, že chápem jeho obavy, či ho len vypočuť, jednoducho byť pri ňom,“ hovorí o svojom celoživotnom poslaní zdravotnej sestry Martina Švenková z Oddelenia ambulantnej chemoterapie v NOÚ, za ktorú môžete hlasovať v ankete TOP SESTRY na Slovensku 2024.

Zaspomínala si, prečo si vybrala práve túto profesiu: „Vždy sa mi páčili uniformy. Spočiatku tie zelené. Mojím veľkým vzorom bol otec, vojak z povolania. Málo čo ho vyviedlo z miery, rovnako ako aj mňa. Viem, že kde je vôľa, tam je i cesta.“ V tomto duchu sa snaží viesť aj svoje nové kolegyne, ktoré veľmi oceňujú jej trpezlivý prístup mentorky. 

Martina pracuje 28 rokov na jednom z kľúčových pracovísk v našom onkologickom ústave, na Oddelení ambulantnej chemoterapii. Za takmer tri dekády spoznala tisíce ľudských príbehov. „Moja práca je krásna najmä vtedy, keď sa mi pripomínajú mnohí pacienti, že sa im darí, že sú dlhodobo v remisii. Vrátili sa k svojmu životu predtým. Určite tomu napomáha pokrok v medicíne, viac možností liečby, viac dostupných liekov“.

Pochvaľuje si, že v práci sú zohraný tím, spoločnú kávičku si vychutnajú aj mimo nej, radi si zaspievajú na koncerte slovenskej kapely. „Najradšej si vyčistím hlavu pri behu. Od starostí a úloh sestričky, maminy či manželky si rada odpočiniem aj v záhrade.“

Martina vyniká svojím citlivým prístupom k onkologickým, krehkým pacientom. Má pozitívny prístup k práci a k inovatívnym metódam v našej nemocnici. Charakterizuje ju prirodzená ochota pomáhať pacientom aj kolegyniam,“ povedala o nej PhDr. Katarína Zanchetta, námestníčka pre ošetrovateľstvo.

Martina Švenková, je nominovaná svojimi kolegyňami z Národného onkologického ústavu v ankete TOP SESTRY na Slovensku 2024, v kategórii: Internistické odbory.

 

Ďakujeme za vaše hlasy pre Martinu Švenkovú.

Hlasovať za ňu môžete tu:  

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfHgHvjilyWs6T3QmewaByokoNF4X6…;

Mediweb.sk - HLASUJTE za svoju TOP SESTRU! (hnonline.sk)

Martina Švenková ukončila v roku 1994 špecializačné štúdium v odbore Starostlivosť v internej medicíne. Od roku 1996 pracuje v Národnom onkologickom ústave na Oddelení ambulantnej chemoterapie. Popri zamestnaní absolvovala špecializačné štúdium v odbore Ošetrovateľská starostlivosť v klinickej onkológii.

Autor: Patrícia Kubicová, špecialista pre styk s verejnosťou / hovorkyňa