Oddelenie klinickej onkológie D prešlo kompletnou rekonštrukciou

Nachádzate sa tu

03. 02. 2020
Zohľadnili sme bezpečnosť a zvýšili komfort pacientov v zmodernizovanom oddelení, ktoré pomáha 950 hospitalizovaným pacientom ročne.

„Som nesmierne rád, že práve prostredníctvom tejto rozsiahlej rekonštrukcie sa nám spoločne s kolegami opäť podarilo zvýšiť komfort pacientov hospitalizovaných v našom ústave. Po otvorení zmodernizovaného oddelenia sa zvýšil počet zrekonštruovaných izieb v Národnom onkologickom ústave na takmer 140 z celkového počtu viac ako 150 izieb s takmer 250 lôžkami. Uvedomujem si, že všetci pacienti veľmi citlivo vnímajú nielen samotnú kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti, prístup zdravotného personálu, ale aj prostredie, v ktorom sa liečia,“ uviedol generálny riaditeľ NOÚ Tomáš Alscher. Rozsiahla obnova plochy viac ako 700 m² zahŕňala okrem iného komplexnú rekonštrukciu izieb, sociálnych zariadení, lekárskej izby, jedálne, či infopultu pri vstupe na oddelenie. Pacienti a ich príbuzní určite privítajú aj novú spoločenskú miestnosť určenú pre prijímanie návštev. K zvýšeniu poskytovania kvalitnej zdravotnej starostlivosti prispela aj nová vyšetrovňa a čistiaca miestnosť. V rámci celého pracoviska je nainštalovaný veľký počet rozmanitých bezpečnostných prvkov.

Pre hospitalizovaných pacientov je na novootvorenom oddelení k dispozícii celkovo 13 izieb, z ktorých je 9 jednolôžkových, 3 dvojlôžkové a jedna izba apartmánového typu disponuje 4 lôžkami. Tri jednolôžkové izby sú prispôsobené imobilným pacientom a sú bezbariérové. V šiestich jednolôžkových izbách budú novinkou pre hospitalizovaných pacientov aj špeciálne prístelky pre ich príbuzných. Všetky izby majú sociálne zariadenie, nový nábytok, sú vybavené polohovateľnými posteľami s antidekubitnými matracmi, multifunkčnými rampami, či veľkoplošnými televízormi. „Modernizácia, rekonštrukcia a vysoký bezpečnostný štandard tohto pracoviska je veľkým prínosom nielen pre našich pacientov, ale aj pre samotných zamestnancov. Som úprimne rád, že sa nám tento projekt podarilo dotiahnuť do úspešného konca a všetkým, ktorí sa na ňom podieľali, patrí veľké ďakujem,“ povedal prednosta II. Onkologickej kliniky LFUK a NOÚ Michal Mego.

Celkové náklady na modernizáciu tohto pracoviska sa pohybujú vo výške 300 tisíc eur, pričom jeho financovanie si Národný onkologický ústav zabezpečil prostredníctvom vlastných rozpočtových zdrojov.

Vizitka:

Oddelenie klinickej onkológie D, ktoré je súčasťou II. Onkologickej kliniky LFUK a NOÚ, zabezpečuje komplexnú ambulantnú a lôžkovú starostlivosť pre pacientov s nádorovými ochoreniami genitourinálneho traktu (prostata, obličky, močový mechúr, semenníky) a karcinómom prsníka. Od roku 2017 je toto oddelenie zaradené ako pracovisko Ministerstva zdravotníctva SR so zameraním na testikulárne nádory. Tie patria medzi zriedkavé ochorenia a predstavujú približne 1 % zo všetkých nádorov u mužov. Napriek tomu, že počet novozniknutých a nových ochorení  je relatívne nízky, predstavuje najčastejší solídny nádor u mužov vo veku medzi 15-35 rokov. Testikulárne nádory sa považujú za jedny z najlepšie liečiteľných a vyliečiteľných solídnych nádorov a v súčasnosti sa predpokladá, že viac ako 95 % pacientov s týmto ochorením sa definitívne vylieči. Po rozsiahlej rekonštrukcii Oddelenia klinickej onkológie D je pre pacientov k dispozícii 13 izieb s 19 lôžkami.