Národný onkologický ústav zdvojnásobil návštevné hodiny

15.05.2024
Od 15. mája meníme návštevné hodiny, aby sme pacientom dopriali viac času so svojimi blízkymi.

Od 15. mája si môžu pacienti hospitalizovaní v Národnom onkologickom ústave (NOÚ) užívať týždenne 30 hodín návštev so svojimi rodinami namiesto 16. Doterajší čas od tretej do piatej hodiny pre príbuzných často znamenal komplikácie v práci. 

Kedysi bol o tretej už takmer každý z práce doma a návštevné hodiny od tretej do piatej mali svoje opodstatnenie. Dnes je bežné zostať v práci do piatej a kvôli návštevám si museli príbuzní pýtať voľno. Radi sme sa tomu prispôsobili a návštevy vítame do siedmej večera,“ povedal riaditeľ NOÚ, Ing. Tomáš Alscher, MPH. „Sme presvedčení, že viac času s rodinou a blízkymi, viac smiechu a dotykov pomôže našim pacientom lepšie zvládnuť čas, ktorý trávia u nás,“ dodáva riaditeľ, ktorý má radosť, že zmenu uvítali aj zdravotné sestry. „Rozšírenie návštevných hodín znamená aj veľkú organizačnú zmenu v našom ústave. Radi si na ňu zvykneme, ak pomôže našim pacientom cítiť sa lepšie,“ hovorí námestníčka pre ošetrovateľstvo PhDr. Katarína Zanchetta.

Veľmi mi pomáha, keď za mnou príde rodina, včera tu bol dokonca štvorročný vnuk. Človek hneď zabudne na všetko zlé, často aj na svoju diagnózu,“ hovorí pacientka Oľga, ktorá sa doliečuje po operácii rakoviny prsníka na Oddelení chirurgickej onkológie D, v NOÚ. „Keď som tu bez rodiny, pozerám televízor. Keby boli so mnou, určite sa prejdeme po areáli, zasmejeme,“ pridáva sa pacientka Irena, ktorá leží na rovnakom oddelení. 

Toto je výborná zmena. Personál máme v nemocnici výborný, ale nikdy nenahradia rodinu. Niekedy stačí pacienta držať za ruku a byť pri ňom v tichu, aj to lieči a veľmi,“ hovorí psychologička NOÚ, Mgr. Gabriela Hasáková. Vysvetľuje, že po stanovení diagnózy stratili pacienti pocit bezpečia, museli opustiť svoju prácu, svoje koníčky a všetko je zrazu inak. Jediné, čo ich spája s časmi pred stanovením diagnózy je rodina a blízki. „Potrebujú ich preto k svojej liečbe a to čo najviac,“ teší sa z novinky Gabriela Hasáková.     

NOVÉ NÁVŠTEVNÉ HODINY PRE LÔŽKOVÉ ODDELENIA V NOÚ OD 15. MÁJA 2024:

pondelok až piatok 15:00 - 19:00 a cez víkendy a sviatky 14:00 - 19:00 

Na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny sú návštevné hodiny o pol hodinu kratšie