Budete spolu viac!

14.05.2024
Od 15. mája sme predĺžili návštevné hodiny.

Milí pacienti,

predĺžili sme návštevné hodiny v Národnom onkologickom ústave, aby ste si mohli so svojimi príbuznými užívať viac spoločného času. Lebo vy ste to, na čom záleží a čo potrebujú. 

NOVÉ NÁVŠTEVNÉ HODINY PRE LÔŽKOVÉ ODDELENIA OD 15. MÁJA:

PONDELOK až PIATOK – 15:00 – 19:00 
VÍKENDY a SVIATKY 14:00 – 19:00

Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny má návštevné hodiny do 18:30.

Rozšírenie návštevných hodín znamená aj veľkú organizačnú zmenu v našom ústave. Radi si na ňu zvykneme, ak pomôže našim pacientom cítiť sa lepšie. 

Prosíme o pochopenie nasledovných pravidiel:
1.    V prípade, že u Vášho príbuzného alebo jeho spolubývajúceho prebieha počas návštevných hodín liečebný proces je potrebné, aby ste počkali pred oddelením do jeho ukončenia.
2.    Navštevujte pacienta len vtedy, keď si to sám želá a na čas, ktorý ho neunaví a nepripraví o energiu.
3.    Nemusíte prísť sami, ale na izbe v jednom čase môžu byť naraz dvaja ľudia. 
4.    Ak je Váš príbuzný na izbe, rešpektujte spolubývajúcich pacienta, môžu byť unavení, alebo nemať chuť na prítomnosť ďalších ľudí. S Vašou návštevou musia súhlasiť aj oni. Alebo prijímajte návštevy v priestoroch pred oddelením.
5.    Deťom mladším, ako 12 rokov nemôžeme povoliť vstup na oddelenie, chránime pacientov pred možnými infekciami. Veríme, že si užijete spoločný čas aj mimo oddelenia. 

 

Otázky a odpovede pre návštevy:

Čo mám svojmu príbuznému priniesť? 
Niekedy je ťažké vedieť, ako prejaviť lásku a súcit priateľovi alebo členovi rodiny, ktorý prechádza liečbou rakoviny. Môžete s nimi súcitiť a byť súcitní, ale v skutočnosti netušíte, čo cítia a prežívajú, takže je ťažké vedieť, čo by bolo vhodné povedať - a už vôbec nie, aký darček mu kúpiť.
Najdôležitejšie je pamätať na to, že by ste sa mali snažiť kúpiť im niečo, čo by im pomohlo zvládnuť ich príznaky a nespôsobilo ďalší stres alebo úzkosť. To si vyžaduje trochu pochopenia, čo pacienti počas onkologickej liečby prežívajú a aké dary by im uľahčili situáciu.

Čo nekupovať: Kvety, balóniky, pohľadnice s prianím skorého uzdravenia, voňavé pomôcky
Sú to jedny z najbežnejších darčekov pre ľudí s ochorením, ale pre pacientov s rakovinou nie sú veľmi vhodné. Kvety aj balóniky môžu vyvolať infekcie alebo alergické reakcie, čo môže byť pre pacientov po operáciách, či chemoterapii obzvlášť nebezpečné. Preto sú kvety v našom ústave zakázané. Veríme, že sa z nich potešíte spolu doma. Medzi nevhodné darčeky patrí čokoľvek so silnou vôňou. Pacienti počas chemoterapie bývajú extrémne citliví na vône. Všetko so silnými vôňami vrátane pleťových vôd a parfumov im môže spôsobovať nevoľnosť.

Čo kúpiť: Niečo, čo zamestná ich myseľ
Pacienti podstupujúci onkologickú liečbu chcú mať pri sebe predmety, ktoré ich rozptýlia a zamestnajú ich myseľ, a preto môžu byť darčeky ako omaľovánky pre dospelých, puzzle a hlavolamy zábavný a relaxačný spôsob, ako sa zabaviť. Potešiť môže aj zarámovaná fotografia. Položia si ju na stolík a budú sa z nej tešiť, keď pri nich nebudete.

Lahodné, ľahko konzumovateľné občerstvenie
Udržiavanie potravy v žalúdku je pre pacientov s chemoterapiou dôležité, pretože by nikdy nemali užívať lieky na prázdny žalúdok. Je dôležité, aby mali zdravé občerstvenie, ktoré je ľahko stráviteľné. Namiesto veľkého množstva čerstvého ovocia zvážte sušené ovocie, tmavé čokolády a mätové cukríky, ktoré môžu pomôcť zmierniť nevoľnosť a sucho v ústach. Proti pocitu sucha v ústach existujú v lekárňach aj spreje. Pacienti po chemoterapii často trpia nevoľnosťou. Veľké množstvo prineseného jedla ju môže podporiť. Dbajte na to, aby váš potravinový darček bol malý.

Neparfumované výrobky starostlivosti o telo
Chemoterapia aj rádioterapia môžu byť extrémne náročné na pokožku pacienta, ktorá stráca dôležité oleje a vlhkosť. Väčšina kozmetických prípravkov obsahuje vône, ktoré môžu spôsobiť nevoľnosť pacienta, a preto by ste mu mali kúpiť neparfumovaný produkt, krém na ruky, telový krém a podobne. V čase, keď je pre pacientov sprchovanie a umývanie náročné, pomôcť môže kvalitný suchý šampón. Pacienti po rádioterapii môžu mať veľmi citlivú pokožku. Existujú napríklad tričká bez švov, ktoré ich nebudú dráždiť, vyrobené z kvalitnej bavlny.

Niečo, čo ich drží v teple 
Únava a záťaž organizmu liečbou môžu spôsobiť, že pacientom je niekedy chladno. Určite sa potešia teplým štrikovaným ponožkám, či čiapke. Tento praktický darček využijú aj po návrate domov. 

Užite si spoločný čas.