Ako minimalizovať riziko infekcie?

01.03.2020
Aj vzhľadom na prebiehajúcu chrípkovú sezónu, odporúčame dodržiavať preventívne opatrenia, ktoré sú účinné voči kvapôčkovým nákazám.

Ministerstvo zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva situáciu v súvislosti s koronavírusom dôsledne monitorujú. Doteraz všetky vyšetrené vzorky sú negatívne.

Nový koronavírus COVID-19 spôsobuje akútne respiračné ochorenie – vírusovú pneumóniu (kvapôčková infekcia). Ide o všeobecné príznaky virózy, respektíve klasických respiračných ochorení, napríklad aj chrípky – teplota nad 38 °C kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, sťažené dýchanie. Inkubačný čas pri tomto type koronavírusu sa uvádza 2 až 14 dní, priemerne 6 dní.

Aj vzhľadom na prebiehajúcu chrípkovú sezónu, odporúčame dodržiavať preventívne opatrenia, ktoré sú účinné voči kvapôčkovým nákazám:

  • Umývajte si ruky často mydlom a vodou, najmenej 20 sekúnd. Ak nie sú k dispozícii mydlo a voda, použite dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu.
  • Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami.
  • Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní a kýchaní jednorazovou papierovou vreckovkou a následne ju zahoďte do koša. 
  • Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky.
  • Ak ste chorý, kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup liečby, doma na lôžku sa z ochorenia liečte v samostatnej izbe.
  • V domácnosti dbajte na zvýšenú dezinfekciu povrchov.

Všetky informácie sú k dispozícii na stránke Ministerstva zdravotníctva SR.

Ako sa vyhnúť nákaze, sa dozviete v praktickom videu: Čo treba vedieť o koronavíruse a tiež v letáku.