15. november je Svetový deň boja s rakovinou pankreasu

Nachádzate sa tu

15. 11. 2018
Ďakujeme pacientskej aliancii NIE RAKOVINE a pacientskemu združeniu EUROPACOLON Slovensko, že v spolupráci s našimi špičkovými odborníkmi šíria osvetu o závažnosti ochorenia, jej nenápadných príznakoch a rizikových faktoroch karcinómu pankreasu.

Dnes 15. novembra ľudia na celom na svete vyjadria spolupatričnosť v boji s karcinómom pankreasu. Ľudia sa spoja, aby apelovali najmä za skorú diagnostiku tohto nebezpečného ochorenia. 

Projekt World Pancreatic Cancer Day je celosvetovou iniciatívou s cieľom zdôrazniť potrebu väčšieho povedomia verejnosti o tomto ochorení. Na Slovensku šíri povedomie o nebezpečenstve tejto zhubnej choroby, o nebezpečných nešpecifických príznakoch a jej rizikách pacientska aliancia NIE RAKOVINE a OZ EUROPACOLON Slovensko.

Symbolom pomoci pacientom s touto diagnózou sa stala fialová farba. Pripnite si spolu s nami fialové stužky na oblečenie alebo virtuálnu fialovú stužku k svojej profilovej fotografii na facebooku, oblečte si čokoľvek fialové, pošlite fialové odkazy „Zo srdca - do srdca“. Na fialovo sa dnes večer rozsvietia dominanty v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Trnave, Nitre i Žiline, aj v celej Európe.

Pri príležitosti Svetového dňa boja s rakovinou pankreasu sa včera na pôde Národného onkologického ústavu uskutočnila tlačová konferencia venovaná kampani: Žiadajme viac! Pre pacientov... Pre život...

 „Karcinóm pankreasu je so svojimi nejednoznačnými príznakmi mimoriadne zákerný. Žiaľ neexistuje žiadny spoľahlivý skríningový test, ktorý by dokázal správne a včas identifikovať skorú formu tohto ochorenia. O to viac si v našom ústave mimoriadne vážime, s akým nasadením už niekoľko rokov šíri pacientska aliancia NIE RAKOVINE a pacientske združenie EUROPACOLON Slovensko v spolupráci s našimi špičkovými odborníkmi osvetu o závažnosti ochorenia, jej nenápadných prvotných príznakoch, rizikových faktoroch tak, aby sa onkologické ochorenie u pacientov zachytilo čo najskôr. Rovnako oceňujem prístup bývalých onkologických pacientov k našim súčasným pacientom. Sami si prešli všetkými úskaliami onkologického ochorenia a sú ochotní podeliť sa o svoje skúsenosti s chorobou priamo v poradenskom stánku EUROPACOLON, ktorý v NOÚ funguje už 7 rokov.“, vyjadril slová uznania Tomáš Alscher, generálny riaditeľ NOÚ.

Hostia tlačovej konferencie:

Ing. Tomáš Alscher, MPH, generálny riaditeľ, NOÚ

PhDr. Patrícia Kramárová, Pancreatic  Cancer Europe – epidemiológia

MUDr. Štefan Pörsök, PhD., onkológ, NOÚ

MUDr. Jozef Dolník, PhD., onkochirurg, NOÚ

Patrik Herman, Jana Pifflová Španková zakladatelia a ambasádori NIE RAKOVINE

pacientka vyliečená z rakoviny pankreasu

Viac informácií nájdete na: http://www.nierakovine.sk/