Ústav oslávil 25. výročie na baletnom gala

Nachádzate sa tu

09. 11. 2015
Tanečné gala Umenie pre život bolo tento rok výnimočné

Jubilejný 5. ročník baletného gala predstavenia UMENIE PRE ŽIVOT, ktorý sa uskutočnil 5. novembra, opäť poďakoval všetkým tým, ktorí pomáhajú nášmu ústavu. Ten slávi tento rok aj 25. výročie svojej novodobej existencie na Klenovej ulici v Bratislave. Špičkové hviezdy svetových baletných scén ponúkli výnimočný umelecký zážitok na scéne Baletu v novej budove Slovenského národného divadla. Predstavenie je spoločným projektom Národného onkologického ústavu, neziskového Združenia priateľov NOÚ a Baletu Slovenského národného divadla.

Myšlienku prepojenia onkológie a umenia podčiarkli samé zvučné mená - prví sólisti najrenomovanejších svetových baletných scén - Silvia Azzoni (Hamburský balet), Jolanda Correa a Joel Carreňo (Nórska národná opera a balet), Maria Kochetkova (American Ballet Theatre), či Kristina Kretova a Artem Ovcharenko (Veľké divadlo v Moskve). Na Slovensku si po niekoľkoročnej prestávke zatancoval jeden z našich najúspešnejších tanečníkov Jozef Varga, ktorý je prvým sólistom Holandského národného baletu. Práve on patril k tým tanečníkom, ktorí otvárali prvé podujatie pod hlavičkou Umenie pre život. Nechýbali ani naši najlepší tanečníci z Baletu SND na čele s primabalerínou Rominou Kolodziej. Tento rok si diváci mohli vychutnať predstavenie za sprievodu tónov živého hudobného telesa – Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. 

Cieľom podujatia je poďakovať všetkým tým, ktorí akýmkoľvek spôsobom podporili a podporujú aktivity Národného onkologického ústavu zamerané na zvýšenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, komfortu pacientov a na rozvoj pracovísk NOÚ. 

Riaditeľ NOÚ  Jozef Dolinský vyjadril vďaku všetkým darcom: „Od roku 2009 sa nám v rámci Združenia priateľov NOÚ podarilo získať skoro milión eur, ktoré sme investovali do rozvoja nemocnice. Posledným veľkým projektom bola kompletná modernizácia transplantačnej jednotky. Vďaka darcom a podporovateľom môžeme pokračovať v budovaní Centra chirurgie prsníka, ktoré bude pomáhať ženám v boji s onkologickými ochoreniami prsníka.“  V najbližšom období sa  tiež začne s rekonštrukciou vstupnej časti do areálu ústavu, ktorej cieľom bude i revitalizácia a rozšírenie plochy určenej na parkovanie. Modernizáciou prejdú aj časti prvého kontaktu, a to recepcia a prijímacia kancelária pre pacientov.

Súčasťou podujatia bola aj slávnostná premiéra a krst špeciálnej edície poštovej známky, ktorá v spolupráci so Slovenskou poštou vznikla pri príležitosti oboch výročí. Jej autorom je akademický maliar prof. Róbert Jančovič. Výťažok z jej predaja pôjde taktiež na podporu aktivít Národného onkologického ústavu.