Sme fialoví. Chcete vedieť prečo?

Nachádzate sa tu

13. 11. 2015
Táto farba je symbolom boja proti rakovine pankreasu

Deň 13. november je  Svetovým dňom boja s rakovinou pankreasu a jeho cieľom je zdôrazniť potrebu väčšieho povedomia verejnosti o tomto ochorení. Symbolom iniciatívy sa stala fialová farba, ktorá buď na oblečení alebo ako stužka upozorňuje na nutnosť venovať sa tejto problematike. Pacientske združenie Europacolon Slovensko, ktoré má svoj stánok aj v našom ústave, v spolupráci so slovenskými odborníkmi sa prostredníctvom informačnej kampane Sme fialoví. Spýtajte sa: Prečo? snažia zvýšiť povedomie o tejto chorobe a jej možných príznakoch a vyzvať kompetentné inštitúcie k lepšiemu financovaniu výskumu v danej oblasti.

"Nie je to pomerne častá choroba, ale treba upozorniť na to, že nám neustále narastá," povedal na tlačovej konferencii prezident Slovenskej onkologickej spoločnosti a zakladateľ združenia Europacolon Slovensko Tomáš Šálek, ktorý je zároveň primárom Oddelenia klinickej onkológie E v NOÚ. Ako uviedol, vo svetovom meradle je Slovensko vo výskyte tohto druhu karcinómu druhé. V súčasností u nás trpí rakovinou pankreasu asi tisíc ľudí a počet ochorení stúpa. Priemerná dĺžka života po diagnostikovaní karcinómu s metastázami je tri až šesť mesiacov, a len päť percent pacientov má šancu prežiť viac ako päť rokov. Hlavnou príčinou neúspešnej liečby je podľa odborníka neskorá diagnóza, keďže v počiatočnom štádiu môže prejavovať minimálne príznaky, ktoré nie sú špecifické a môžu byť mylne pochopené. Medzi najčastejšie príznaky patria nevoľnosť, žltačka, depresia, bolesti brucha a chrbtice, nevysvetliteľná strata hmotnosti alebo hlboká žilová trombóza.

Do kampane Sme fialoví sa zapojili aj naši lekári, ktorí symbolickými fialovými tričkami prispeli k zvýšeniu povedomia o tejto zákernej chorobe.  Zdroj: webnoviny.sk