Umenie podporilo onkológiu

Nachádzate sa tu

28. 10. 2016
Tanečné gala Umenie pre život bolo výnimočné aj vďaka spevu

Už šiesty ročník baletného gala predstavenia UMENIE PRE ŽIVOT, ktorý sa uskutočnil 27. októbra na scéne Opery a Baletu v novej budove Slovenského národného divadla, opäť ponúkol jedinečný umelecký zážitok v sprievode živého orchestra. Po prvýkrát v histórii gala vystúpili nielen tanečníci, ale aj hudobníci. Cieľom podujatia, ktoré sa tento rok konalo pod záštitou slovenského predsedníctva v Rade EÚ, bolo poďakovať všetkým tým, ktorí Národnému onkologickému ústavu pomáhajú. Predstavenie je spoločným projektom NOÚ, neziskového Združenia priateľov NOÚ a Baletu Slovenského národného divadla.

Výnimočný galavečer Umenie pre život, ktorý ponúkol výber z hudobno-dramatickej legendy  Faustovo prekliatie, umocnili strhujúce výkony sólistov Opery SND Ľudovíta Ludhu, Daniela Čapkoviča, Borisa Prýgla, hosťujúcej zahraničnej umelkyne Anny Ryan a operného zboru. Tanečné sóla interpretovali sólisti Baletu SND – Erina Akatsuka a Andrej Szabo doplnení zborom Baletu SND. Toto prvé poloscénické uvedenie Faustovho prekliatia na scéne SND ozvláštnil aj detský zbor Pressburg Singers.

Jedinečné spracovanie nadčasovej faustovskej témy o životnom zápase a hľadaní zmyslu bytia podľa predlohy velikána nemeckej literatúry J.W. Goetheho na hudbu francúzskeho skladateľa H. Berlioza v réžii Mariána Chudovského si diváci vychutnali v sprievode tónov orchestra SND pod vedením dirigenta Rastislava Štúra.

Cieľom podujatia je poďakovať všetkým tým, ktorí akýmkoľvek spôsobom podporili a podporujú aktivity Národného onkologického ústavu zamerané na zvýšenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, komfortu pacientov a na modernizáciu priestorov a vybavenie pracovísk NOÚ.  Riaditeľ NOÚ Jozef Dolinský vyjadril vďaku všetkým darcom: „Počas sedemročnej existencie Združenia priateľov NOÚ sa nám podarilo získať viac než milión eur, ktoré sme investovali do rozvoja nemocnice. Vybudovali sme unikátne Centrum chirurgie prsníka jediné svojho druhu na Slovensku, ktoré pomáha ženám prekonať onkologické ochorenie prsníka. Nové moderné pracovisko zdobia originálne výtvarné diela popredných slovenských umelcov. Spolu s zrenovovanými vstupnými priestormi  do samotnej nemocnice stierajú vžité predstavy o nemocničnom sterilnom prostredí.         S vervou sme sa pustili aj do rozsiahlej rekonštrukcie Oddelenia paliatívnej medicíny, ktoré poskytuje komplexnú akútnu ambulantnú a lôžkovú starostlivosť o nevyliečiteľne chorých pacientov. Tieto odvážne plány sme dokázali zrealizovať vďaka našim partnerom a podporovateľom Združenia priateľov NOÚ.“